A szanszkrit Szúrjanamaszkár szó első fele a Napot, a Nap félistenét jelenti, a második fele, a namaskár pedig az üdvözletet, ám ez utóbbi sokkal inkább szeretet és tiszteletteljes hódolatot. Hiszen a Nap fénye és melege nélkül itt a Földön nem lenne élet.
A Napüdvözlet gyakorlatsora 12 testtartásból, ászanából áll és minden mozdulathoz tartozik egy lélegzet és egy mantra.
A 12 testtartás, ászana egymás után felvéve egy kört alkot, amit aztán ki-ki a saját képességei szerint, a fokozatosság elvét betartva ismételhet.
Ez a gyakorlatsor remek eszköz a mozgás mindennapossá tételéhez. Nem kell gondolkozni azon, hogy mit is csinálj. Remekül átmozgat, erősít és nyújt. Eleinte elegendő 3, majd 6 kör és így tovább attól függően, hogy mennyi az éppen rászánható idő.
Amint a mozdulatok jól begyakorlottá válnak, érdemes a légzésre átterelni a figyelmet és a légzéshez hangolni minden mozdulatot. A légzéshez hangolt mozgással el lehet érni az elme csendesedését.
Amikor már nem okoz gondot a lélegzethez hangolni a mozdulatokat, akkor a figyelem középpontjába emelhetjük a mantrákat.
A mantra az elme fókuszálására szolgáló eszköz. Lehet egy szótag, egy szó, egy mondat, lehet egy varázsige, fohász, vallásos szöveg, esetleg rövid költemény, aminek az ismételgetése egy spirituális gyakorlat, ami segít a céljainkat elérni.
Az ősi indiai hagyományban a végső cél pedig a Legfelsőbbel való kapcsolat felvétele, a lelki útra lépés, de e célig arra kanyarog az út, amerre az úton járó világlátása, hite kívánja.
A Napüdvözlet estében a mantrák minden mondata a Naphoz, a Nap félistenéhez, illetve rajta keresztül a Legfelsőbbhez. szólnak.
Az elmében száguldó millió gondolatot lecseréljük egy-egy kedves, dicsérő, elismerő, dicsőítő mondattal, melyek hálával és örömmel töltik meg a gyakorló szívét.
A Napüdvözlet workshop során megtanulhatod a mozdulatsort és szükség esetén néhány könnyítést, a hozzájuk tartozó légzést és megismerheted a mantrákat is. Természetesen bemelegítéssel kezdjük majd a mozgást és lesz lehetőséged menet közben is a kis elméleti részek során és végül a relaxáció alatt megpihenni.
Bátran jelentkezz akkor is, ha még sohasem voltál jógaórán, sosem foglalkoztál még a jógával, mert mindent az alapoknál kezdünk és akkor is érdemes ott lenned, ha már gyakorlottabb vagy, mert a légzéssel és a mantrákkal összehangolt mozdulatok új szintre emelhetik a gyakorlásodat.
Nézze meg blogunkat!